KRISTALNI ABONMA | ZLATE POVEZOVALNE NITI
Godalni kvartet Tartini:
Miran Kolbl, prva violina
Romeo Drucker, druga violina
Aleksandar Milošev, viola
Miloš Mlejnik, violončelo
PROGRAM:
Giuseppe Tartini: Sonata a Quattro D-dur C.551/78
Ludwig van Beethoven: Godalni kvartet v F-duru, op. 18, št. 1
Bedřich Smetana: Godalni kvartet v e-molu (Iz mojega življenja)
Nedavno smo zaznamovali 250. obletnico Tartinijeve smrti in 330. obletnico njegovega rojstva, hkrati pa v letu 2023 Godalni kvartet Tartini obeležuje 40. koncertno sezono, ki s ponosom nosi ime velikega »Maestra delle Nazioni«.
Program koncerta je posvečen Giuseppeju Tartiniju, ki je umrl v februarju 1770, v decembru istega leta pa se je rodil Ludwig van Beethoven, ki je godalni kvartet razvil do vsebinske in oblikovne popolnosti. Med Tartinijem in Beethovnom obstaja še ena zanimiva povezava. Tartinijev učenec Francesco Salieri je bil prvi učitelj svojemu bratu Antoniu Salieriju, ki je bil pozneje profesor Ludwiga van Beethovna na Dunaju. Koncertni spored zaokrožuje delo Bedřicha Smetane, ki je svoje spomine na bogato in raznovrstno življenje mojstrsko vtkal v prelepi avtobiografski Godalni kvartet v e-molu, imenovan Iz mojega življenja.
Godalni kvartet Tartini je začel svojo pot kot Godalni kvartet Slovenske filharmonije leta 1983, ko so se štirje vodje godalnih skupin orkestra Slovenske filharmonije odločili, da bogato tehnično znanje in glasbene izkušnje preizkusijo tudi v godalnem kvartetu, ki velja med vsemi komornimi glasbenimi zasedbami za najplemenitejšo pa tudi najobčutljivejšo zasedbo. Za kvartetom so stotine koncertov in koncertnih dvoran, tisoči prevoženih in preletenih kilometrov, obsežen repertoar ter veliko prijetnih in nepozabnih glasbenih trenutkov. Godalnemu kvartetu Tartini je v svojem dosedanjem delovanju, še zlasti v sklopu koncertov iz cikla Večeri komorne glasbe, uspelo oblikovati prepričljiv in svež pristop, ki je novost ne le po izvajalski tehtnosti in dodelanosti programa, temveč tudi v repertoarni odprtosti in smelosti.
Posebno veljavo daje programom koncertov Godalnega kvarteta Tartini stalna skrb članov kvarteta, da vabijo medse priznane slovenske in tuje glasbenike ter tako na poseben način izvirno in vedno znova dopolnjujejo svoj program. Z njimi so doslej nastopili že številni odlični glasbeniki, med njimi Irena Grafenauer, Stanko Arnold, Radovan Vlatković, Mate Bekavac, Lovro Pogorelić, Maria Graf, Gary Karr, Franco Gulli, Enrica Cavallo, Bruno Giuranna, Rocco Filippini, Davide Formisano in številni drugi.
Prvi violinist zasedbe Miran Kolbl je študiral v Nemčiji pri svetovno znanem slovenskem pedagogu Igorju Ozimu. Komorno igro je izpopolnil pri članih znamenitega Amadeus kvarteta. Deluje kot koncertni mojster Slovenske filharmonije. Dobitnik dveh nagrad Prešernovega sklada (1999 in 2000) za komorno in solistično igro. Drugi violinist Romeo Drucker deluje kot samostojni umetnik in koncertni mojster v orkestru Nacionalnega gledališča na Reki. Za svoje umetniške dosežke je prejel nekaj prestižnih nagrad. Posveča se koncertiranju in delu v kvartetu Tartini, v katerem igra od ustanovitve leta 1983. Violist Aleksandar Milošev je izredno nadarjen umetnik. Njegovo igro odlikujeta virtuozna tehnika ter prefinjena muzikalnost. Je dobitnik vrste nagrad na tekmovanjih in je izredno cenjen kot solist na domačih in tujih koncertnih odrih. Deluje kot solo violist Slovenske filharmonije, profesor na glasbeni akademiji v Zagrebu in od leta 2013 kot gostujoči profesor na Konservatoriju za glasbo in ples Trinity Laban v Londonu. Violončelist Miloš Mlejnik je študiral pri Siegfriedu Palmu v Kölnu ter se izpopolnjeval pri slavnem Andreu Navarri. Je mednarodno uveljavljen solist ter dobitnik vrste prestižnih nagrad. Deluje tudi kot profesor doma in v tujini. V Tartini kvartetu igra od ustanovitve leta 1983.